
Wykorzystanie seksualne dzieci - objawy i skutki przemocy seksualnej
Wykorzystanie seksualne dziecka to każda aktywność seksualna podjęta z dzieckiem, niezależnie od okoliczności. Dziecko - zarówno z perspektywy rozwojowej, jak i prawnej - nie ma możliwości wyrażenia zgody na aktywność seksualną z dorosłym. W Polsce, z tytułu wykorzystania seksualnego osoby małoletniej (art. 200 KK), rocznie wszczynanych jest ponad 2000 postępowań.

Hipochondria i zaburzenia z objawami somatycznymi
Osoba zmagająca się z hipochondrią (którą w obecnej praktyce klinicznej określa się coraz częściej “patologicznym lękiem o zdrowie”) najczęściej odczuwa silną obawę przed zarażeniem się poważną chorobą albo jest ogromnie zaabsorbowana myślami o tym, że już cierpi na jakąś tajemniczą chorobę (choć w rzeczywistości tak nie jest).


Obraz ciała
Obraz własnego ciała to innymi słowy mentalna reprezentacja, którą tworzy w umyśle każdy z nas na swój temat. Nie oznacza to jednak, iż wspomniana przed chwilą reprezentacja ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Mentalny obraz ciała może podlegać wielu zniekształceniom - od nastawienia naszych rodziców począwszy, a na własnych emocjach i nastroju kończywszy.

Uzależnienie od seksu
Uzależnienie od seksu jest dość powszechnie występującym problemem, który najczęściej dotyka mężczyzn. Pomimo dużej ilości badań, opinie co do jego istnienia są jednak podzielone.

Uzależnienia behawioralne
Czym dokładnie są uzależnienia behawioralne i czy rzeczywiście są równie niebezpieczne, co uzależnienia od substancji?

Przywiązanie - cz. 2
W ostatnim artykule wyjaśniliśmy podstawy teoretyczne koncepcji przywiązania, jak również genezę powstawania więzi pomiędzy dzieckiem, a jego głównym opiekunem. Równie ważne jest jednak zagadnienie wpływu przywiązania na funkcjonowanie jednostki w dorosłym życiu. W poniższym artykule dowiemy się, co dzieje się z naszym stylem przywiązania w dorosłości.

Przywiązanie - cz. 1
Teoria przywiązania stanowi wynik wieloletniej pracy – samodzielnej i wspólnej – dwóch naukowców, Mary Ainsworth oraz Johna Bowlby, którzy na podstawie swoich obserwacji i rozważań teoretycznych przedstawili etologiczny punkt widzenia rozwoju osobowości człowieka.


Popełnianie błędów nie jest błędem.
Czy popełnianie błędów rzeczywiście jest błędem, czy szansą na danie sobie czasu, cierpliwości i trochę empatii?
